paź 20 2015

Lekcja 41b


Komentarze: 0

Ćwiczenie

Podaj przykłady występowania pojedyńczych objawów, charakterystycznych dla chorób psychicznych u osób funkcjonujących, Twoim zdaniem, całkowicie normalnie. Pomyśl o konsekwencjach głodu, braku snu, długotrwałego zmęczenia, działania silnych emocji. Pamiętaj, że takie symptomy nie muszą mieć jasnego i łatwego do uchwycenia czynnika przyczynowego. 

Najzabawniejszym i najmniej dojrzałym  podejściem do choroby jest definiowanie osoby chorej... jako kogoś, kto jest leczony. Nie można utożsamiać tego, co zdrowe, z tym, co pozytywne społecznie. Chory pacjent zdrowieje, gdy upodabnia się do swego otoczenia i ma możliwość podjęcia funkcji społecznych. "Będziemy nazywać normalnymi fakty posiadające formy najpowszechniejsze - inne nazwiemy chorobowymi albo patologicznymi" ( E. Durkheim) Oto " korzenie" roli, jaką pojęcie zdrowia pełni w kulturze. W takim ujęciu NORMALNE jest zabijanie na wojnie, śmierć w czasie epidemii, rozwody, przemoc.

Čwiczenie

Sporządź zestaw zjawisk i zachowań, które często występują w Twoim otoczeniu - ale których nie chcesz zaakceptować jako normarywnych, właściwych w sensie konwencjonalnym jak i idealnym. Opisz takie zachowania, które budzą Twoją niechęć, a stały się już powszechne. Zastanów się, czy Twoje stanowisko jest typowe, czy też jesteś w nim osamotniony?, Dlaczego zjawiska te utrwalają się?, Jak można im przeciwdziałać?. Czego nowego dowiedziałeś się o sobie wykonując to ćwiczenie

" Zdrowie psychiczne" to taki stan wewnętrzny człowieka, który pozwala mu zachować się zgodnie z wzorami zachowań większości, więc średnio , przeciętnie. W praktyce najczęściej spotykane zachowanie jest zachowaniem konformistycznym społecznie i dlatego kryterium statystyczne może się łatwo przekształcić w kryterium obyczajowego konfornizmu. Im bliżej przeciętnej statystycznej znajduje się charakterystyka danej osobowości - tym osobowość ta jest bardziej zdrowa. Każdy człowiek jest pod pewnymi względami typowy statystycznie, a pod innymi - zupełnie wyjątkowy. W tym ujęciu ZDROWIE to coś w rodzaju zdolności do przetrwania. Przy kulturowym odniesieniu kryteriów zdrowia uzewnętrznia się ich ideologiczne oblicze, ich związek z określonymi i arbitralnymi wartościami. Koncepcja zdrowia może więc przekształcić się w narzucenie standardów dominujących w kulturze grup społecznych i wartości osobistych diagnosty, który sam może zmieniać pewne znaczenia pojęć i ich oceny.

Ćwiczenie

Podaj przykłady historyczne, literackie czy też z życia na temat nadużywania diagnozy psychiatrycznej orzekającej o istnieniu choroby u osób nie cierpiących na żadne zaburzenie. Wysuń wnioski: w jaki sposób było to możliwe?, co trzebabyło zrobić aby przeciwdziałać temu? Kto jest szczególnie narażony na takie niebezpieczeństwo?

Są też koncepcje, które stosują w podejściu do zdrowia psychicznego kryterium samoaktualizacji i pełnego rozwoju osobowości

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz