lip 21 2014

Lekcja 2


Komentarze: 0

 W skutek zwierzeń dotyczących ważnych wydarzeń życiowych odzyskujemy równowagę niezbędną dla zdrowia. Pomoc psychologiczna może być udzielana i skutecznie wykorzystywana tylko za zgodą osoby, korzystającej z pomocy. W teorii  i praktyce dotyczącej pomocy psychologicznej podkreśla się olbrzymie znaczenie udziału świadomości, aktywnej współpracy,  energii i dobrej motywacji osoby, której pomagamy : nie można prawdziwie pomóc osobie wbrew jej woli, - wiedza psychologiczna sama w sobie nie jest ani dobra ani zła, a dylematy moralne budzi dopiero refleksja nad jej wykorzystaniem. ( PRIMUM NON NOCERE ) – „po pierwsze nie szkodzić” – ta zasada obowiązuje medyków,  pedagogów, terapeutów ……i specjalistów pracujących nad ludzką naturą. Profesjonalista musi skupić się na ustaleniu autentycznych oczekiwań osoby , która zwraca się o pomoc. Wszystko zależy od orientacji teoretycznej, która musi być spójna z jego hierarchią wartości. Psychologów o różnych orientacjach charakteryzuje inne ujmowanie natury człowieka i mechanizmu zaburzenia, oraz inne przedstawienie celów terapii i podejmowanie innych strategii ich osiągania.

·         Psycholog X uważa , że absolutnie zasadne jest twierdzenie, iż jego klient zgadza się na wszystko, co mu zaproponuje. To on jest odpowiedzialny za przebieg i efekty całej uruchomionej procedury. Nie rani nikogo, działa zgodnie z regułą wydawania kolejnych poleceń i w rzeczywistości prawie nigdy nie spotyka się z całkowitym brakiem podporządkowania ze strony klienta.

·         Psycholog Y jest człowiekiem, który przede wszystkim słucha. Mówi niewiele. Daje poczucie, że właśnie na nas czekał, że kontakt z nami jest dla niego ważny, pouczający. Dużo myślimy, czujemy i wyrażamy, sami dochodzimy do różnych wniosków oraz rozwiązań

·         Psycholog X pracuje w sposób dyrektywny

·         Y posługuje się nie dyrektywnym sposobem pracy.

Osoby o małym poczuciu zagrożenia mocno cenią sobie własną niezależność, chętnie opracowują swoje problemy z terapeutą pracującym w stylu nie dyrektywnym.

 

 

Klasyfikacja pomocy psychologicznej:

- poziom popularyzacji wiedzy psychologicznej

- poziom ruchu rozwoju osobistego

- poziom doradztwa ogólnego i specjalistycznego

- poziom interwencji (mediacja, terapia krótkoterminowa )

- poziom psychoterapii indywidualnej i grupowej

- poziom edukacji specjalistycznej ( w aspekcie teoretycznym i praktycznym )

Każda pomoc psychologiczna odbywa się na dowolnym jej poziomie, jest rodzajem międzyludzkiej transakcji – wymiany informacji, bodźców, energii

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz