Lekcja 40b
Komentarze: 0
Zastosowanie terapeutyczne technik hipnozy
Bezpośrednia sugestia – zasugerowanie, aby symptomy ustąpiły. Stosuje się tu tzw. „substytucje symptomów” – propozycje wystąpienia mało istotnego, zastępczego objawu.
Hipnoanaliza – stosowana jako narzędzie pokonywania oporu i przyspieszenia wglądu oraz pozyskania nieświadomego materiału, np. poprzez:
1. Sen hipnotyczny- polega na wykorzystaniu fantazji dla nadania znaczenia pewnym bodźcom, na które pacjent nie reaguje na poziomie świadomym
2. Pismo automatyczne- gdy po zahipnotyzowaniu pacjent pisze nieświadomie coś, co jest później interpretowane w terapii;
3. Regresję do przeszłości i powtórne przeżywanie – gdy sugeruje się, by pacjent stawał się coraz młodszy i cofną się do szczególnego okresu jego życia, powtórnie przeżywając doznania z tego okresu- podane treści wykorzystuje się następnie w terapii.
Hipnosynteza- w psychoterapii dynamicznej; stosuje się ją w sposób permisywny, przyzwalający, bez głębokiego transu i regresji. Służy to uzyskaniu syntezy, harmonii odrębnych aspektów życia pac jęta- zjawisko poprawy funkcjonowania zachodzi w skutek integrowania traumatycznych wydarzeń i akceptacji siebie.
Hipnoza w terapii behawioralnej- służy wywołaniu odprężenia lub wyobrażeń poprzez:
1. Systematyczne odwrażliwianie – polega na terapii osoby cierpiącej na fobię poprzez sprężenie bardzo głębokiego relaksu z wyobrażeniem sobie lękotwórczych zgodnie z nasileniem lęku.
2. Technika ukrytego uwrażliwiania- polega na kojarzeniu nieprzyjemnego wyobrażenia nz niepożądanym nawykiem lub obiektem.
3. Zastosowanie hipnozy dla zwiększenia motywacji klienta i wzmocnienia związku z terapeutą.
Techniki autohipnotyczne- to nauka dawania Sb sugestii co następuje drogą wstępnego treningu, czytania literatury, słuchania nagrań i prowadzi do zwiększenia podatności na sugestię.
1. Uczenie relaksacji i głębokiej koncentracji- wymaga podania celu sensu ćwiczeń, przy zachowaniu kolejności od łatwiejszych do trudniejszych, aby umożliwić przeżycie sukcesu.
2. Relaksacje na sygnał- polega na nauczeniu klienta zapadania w stan głębokiego odprężenia na określony sygnał, aż do pojawienia się na własny sygnał myślowy.
3. Psychocybernetykę- jest to praca nad pozytywnym obrazem JA poprzez wyobrażenia sukcesu wraz z nabyciem umiejętności odprężenia się ‘ polega na modyfikacji przekonań w kierunku dostrzegania swego wpływu na los.
Hipnoza nie uruchamia nadludzkich możliwości człowieka. Największym niebezpieczeństwem związanym z hipnozą jest samo przekonanie samych badanych o tym, że może być ona niebezpieczna.. Niewykwalifikowani terapeuci mogą narazić na liczne stresory. Hipnoza jest metoda pomocniczą, mogą ja stosować psychoterapeuci różnych orientacji oraz specjaliści z innych dziedzin (gw. medycyny i stomatologii) Sama w sobie nie jest metodą psychoterapii.
Dodaj komentarz