Lekcja 8cd1
Komentarze: 0
Sytuacje bolesne i drażniące
Sytuacją bolesną bywa to, co zadaje nam ból fizyczny, lub układy bodźców powodujące przykrość natury moralnej : ośmieszenie, ironia, obelżywe zachowanie.
Sytuacje zagrożenia
Są to sytuacje, które nie pozbawiają człowieka żadnej wartości – Anie nie frustrują go, ani nie zadają bólu, ale sygnalizują jeden lub kilka z tych czynników .Pozwalają oczekiwać, że z dużym prawdopodobieństwem wystąpią one w przyszłości. Wzbudzają przez to lęk albo gniew. Zagrożenia rozumiane są jako niebezpieczeństwa fizyczne oraz społeczne. Sytuacje te sygnalizują możliwość utraty pewnej wartości, która jest wysoko ceniona przez jednostkę. Istotą zagrożenia jest antycypacja (przewidywanie) wystąpienia szkody. Możemy wówczas podjąć działania zabezpieczające, aby nie dopuścić do utraty określonej wartości, I to nas najbardziej stresuje.
Sytuacje konfliktowe
Powstają wtedy, gdy jednostka znajduje się w polu działania przeciwstawnych sił, czego przykładem jest działanie sprzecznych motywów Trzy główne typy konfliktów:
1. Konflikt typu dążenie – dążenie. Osoba staje wobec wyboru dwóch wartości pozytywnych możliwych do osiągnięcia, jednak realizacja jednej wyklucza zdobycie drugiej. Zachowanie cechuje wahanie między wyborem jednej lub drugiej wartości, w miarę zbliżania się do celu atrakcyjność wybranej wartości rośnie, a odrzuconej spada.
2. Konflikt typu unikanie – unikanie. Jest to sytuacja w której podmiot jest zmuszony, nie mając możliwości opuszczenia pola do dokonania wyboru między dwiema wartościami ujemnymi, przy czym unikanie jednej z nich naraża na zetkniecie się z drugą. Jeżeli siła tendencji do unikania obu z nich jest zbliżona, sytuacja wywołuje wahania i długotrwałe napięcie emocjonalne, ponieważ wraz ze zbliżeniem się do jednego z celów rośnie jego nieatrakcyjność, co zwiększa tendencję do wyboru celu przeciwstawnego. Następuje wtedy zatrzymanie działania i powrót do punktu wyjścia. Doraźnym rozwiązaniem jest próba „opuszczenia pola” ( np. szukanie celów zastępczych lub ucieczka w chorobę)
3. Konflikt typu dążenie – unikanie. Powstaje wtedy, gdy człowiek może osiągnąć wartość pozytywną, ale tylko kosztem jednorazowego zaakceptowania wartości ujemnej. Występują wtedy tendencje ambiwalentne a w miarę zbliżania się do celu rośnie zarówno siła dążenia, jak i unikania. Rezygnacja ze zdobycia wartości pozytywnej powoduje wzrost jej atrakcyjności. Można tu zaobserwować tzw. Obchodzenie trudności
Typy sytuacji konfliktowych:
a) Dążenie – dążenie (+,+) opisuje się znanym wierszem Fredry „Osiołkowi w żłoby….”
b) Unikanie – unikanie (-,-) opisuje się jako „wybór mniejszego zła” lub „między młotem a kowadłem”
c) Dążenie – unikanie (+,-) jako nieprzyjemne działanie osłodzone obietnicą nagrody lub tez jako działanie upragnione, obrzydzone groźbą kary.
Dodaj komentarz