sie 10 2014

Lekcja 6


Komentarze: 0

 Sen (senność, czujność, podniecenie)

Ujęcie interakcyjne – interakcje z elementami środowiska jako źródło stresu.  Są dwa sposoby walki z zakłóceniami : a) sprzężenie zwrotne ujemne, - sprzężenie zwrotne dodatnie Oba prowadza do utrzymania homeostazy. Człowiek jest podmiotem swego działania. Potrafi uzyskać względną niezależność. Ludzie dążą do osiągnięcia takich standardów jak akceptacja ogółu, dobrą bliskość, wartości religijne a potrafią znakomicie tolerować ból – standard lojalności wobec własnej grupy, zdobyć przewagę nad biologicznym wymaganiem ustroju.

Mechanizmy samoregulacyjne : 1. Ośrodkowe – funkcja ośrodkowego układu nerwowego ( mózg i rdzeń kręgowy ) i kierują zachowaniem człowieka w otoczeniu. 2. Somatyczne – ich praca kieruje autonomiczny układ nerwowy ( część sympatyczną i pra –sympatyczną) odpowiada za pracę narządów wewnętrznych.

Biologiczna i społeczna autonomia samoregulacji oznacza, ze system wprowadzonych w życie standardów jest względnie stały i odporny. Zachowanie homeostazy psychicznej nie jest absolutnie stałe, nie da się całkowicie uniezależnić od wpływów biologicznych ani społecznych. Napięcie emocjonalne powstaje i wzrasta w skutek współdziałania kilku układów i mechanizmów fizjologicznych takich jak : 1. Układ podkorowy aktywizujący korę mózgową. 2. Układ autonomiczny – główna gałąź przygotowująca organizm do gwałtownego działania przez pobudzenie pracy serca, lepsze zapotrzebowanie krwi w cukier. 3. Podkorowe ośrodki motoryczne (ruchowe), które kierują wrodzonymi schematami ruchowymi, mimicznymi, pantomimicznymi i instynktownymi (ucieczka – atak) $. Mechanizm wydzielania wewnętrznego (głównie tarczyca, nadnercze) %. Mechanizm aferentacji zwrotnej, które przez wewnętrzne receptory ( znajdująca się wewnątrz ciała tzw. Intro- i properareceptory) doprowadza pobudzenie od mięśni i narządów wewnętrznych z powrotem do kory mózgowej, podnosząc dodatkowo jej aktywację. Te mechanizmy są ściśle ze sobą związane – napięcie  emocjonalne ma więc tendencję do samoczynnego wzrastania. Im silniej pobudzony jest mózg, tym silniej gruczoły wydzielają hormony i tym silniej reagują mięśnie i narządy wewnętrzne, co pobudza do pracy mózg (działanie sprzężania zwrotnego – podnosi się poziom aktywacji mózgu i całego organizmu. Nadmierne napięcie emocjonalne przy spełnieniu określonych warunków może prowadzić do do dezorganizacji zachowania pojęciowego się na skutek zaburzeń orientacji i samoorientacj  i samokontroli. Przejawia się nieprzemyślanym, impulsywnym i przymusowym.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz