sty 26 2015

Lekcja 13b


Komentarze: 0

 Caplan sugeruje, że takie osoby można pogrupować dzieląc na generalistów oraz specjalistów Generaliści to osoby szeroko znane w sąsiedztwie z posiadania wiedzy o stosunkach międzyludzkich i systemie opieki zdrowotnej. Łatwo nawiązują kontakty i angażują się w sprawy innych. Maja takie role społeczno-zawodowe, które pozwalają im na częste i powtarzające się kontakty z wieloma ludźmi. Często sami przeżyli trudności emocjonalne. Musieli wypracować sobie dobrą reputacje, która skłania innych do zwrócenia się o pomoc.

Specjaliści to osoby, które przeżyły tragedię, czy nieszczęście, wypracowali sobie własne metody poradzenia sobie z problemem, i są żywym przykładem radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Nieformalni to po prostu amatorzy, nieprofesjonaliści

Wg. Webstera: amator to osoba, która robi coś dla przyjemności a nieprofesjonalista – robi coś bardziej lub mniej niewprawnie.

Cechami charakterystycznymi dla pomocy podczas korzystania ze społecznego wsparcia są;

- ostre zaangażowanie się w sprawy innych ludzi

- nieużywanie standardowych technik

- spontaniczne wyrażanie własnej osobowości

Ta autentyczność oraz spontaniczność stanowi o sile bezpośredniego i osobistego wpływu na osobę zwracająca się o pomoc. Relacja z profesjonalista jest najczęściej hierarchiczna, a z amatorem równorzędna. Relacje są całkowicie dobrowolne po obu stronach. Są też systemy oparcia zorganizowane przez oficjalne grupy, które czasem zatrudniają profesjonalistów do pomocy ale sami wytaczają główne kierunki działania. Zorganizowane działania trzymają dwie formy : służby ochotniczej, grupy wzajemnej pomocy.  Służby ochotnicze to grupy ludzi, którzy oferują    swe usługi inny znajdującym się w potrzebie . Pomagają nadać sens życia – wolontariusze w hospicjum. Stowarzyszenie wzajemnej pomocy       - ochrona interesów określonych podgrup pożyczki, rady, opieka nad chorym Np. AA,MONAR, pomoc rodzicom dziecka autystycznego. Takie grupy z jednej strony a) nadają nowe znaczenie życia

- z drugiej a) są nastawione na stworzenie nowej społeczności, b)pomagają opanować urazę, ranę c) dają emocjonalne oparcie d) pozwalają na wyrażanie żalu i bólu e)pozwalają osiągnąć akceptacje f) prowadzą do przystosowania się

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz