Ćwiczenia 14
Komentarze: 0
Przygotuj trzy kartki papieru, trzy długopisy w różnych kolorach. Jedna z kartek zatytułuj : Kim byłem?, drugą Kim jestem?, a trzecią Kim będę?. Postaraj się odpowiedzieć na te pytania. Nie myśl o tym, co powinieneś, co musisz, czego Ci nie wolno. Staraj się używać rzeczowników najczęściej jak potrafisz. Po fazie zapisu zajmij się analizą zebranego materiały. Co Ci mówi o sobie?, co rozbawiło?, co zasmuciło?, co niepokoi?
Ćwiczenie 2
Wybierz ze swojego otoczenia co najmniej 5 osób, które znasz chociażby powierzchownie. Spróbuj przypisać im po jednej czy dwóch cechach, które maja walory sądu dystynktywnego – opisują własności najbardziej wyróżniające, swoiste, niepowtarzalne. Są to własności na podstawie których można rozpoznać osobę „ na pierwszy rzut oka”. Zastanów się jak często są one związane z patologia fizyczną i psychiczna ( chory na raka, epileptyk, z blizną, homoseksualista), jak często występują w nich własności i zachowania, które są nieakceptowane społecznie (rozwodnik, zrzęda, skąpiec … ), jak i elementy wyróżniające, a ich wartość spostrzegana jest przez ludzi bardzo indywidualnie (punk, Murzyn, zakonnica) Odpowiedz tez na pytanie „Po czym można Ciebie poznać?”. Pomyśl, czy w stosunku do siebie przyjąłeś te same kryteria, co w stosunku do innych.
Ćwiczenie 3
Przeprowadź dwa krótkie wywiady na temat koncentracji na sobie. Poproś swoich rozmówców aby odpowiedzieli na pytanie:
1. W jakiej sytuacji koncentracja uwagi na sobie jest korzystna z punktu widzenia jednostki i z punktu widzenia otoczenia? 2. Kiedy koncentracja ta jest niekorzystna? 3.Podaj przykład sytuacji, w której koncentracja ta jest niezbędna. 4. Jakie reakcje i emocje wywołuje w otoczeniu osoba koncentrująca się na sobie?. 5. Jak sam spostrzegasz siebie w tym obszarze?. 6Jak koncentracja na sobie wpływa na nasza samoocenę i samoakceptacje? Pozwól mówić, nie krytykuj i nie dyskutuj. Zebrane materiały uporządkuj i przemyśl.
Dodaj komentarz