Lekcja 26
Komentarze: 0
Rola partnera życiowego, to rola osoby, która pozostaje w bliskiej relacji z inną. Warunkiem określenia tym mianem jest :
- Różnica płci,
- Osoby bez związku pokrewieństwa,
- Prokreacja - ale wiele par nie pragnie, lub bardzo pragnie i nie może - czasem te pary nie stanowią pary dłużej
- Czasowość
- Stałość związku w ciągu życia
- Wyłączność relacji w określonym momencie czasowym
- Wierność
- Perspektywa prawno-socjologiczna
- Pryzmat sakramentu określonej religii
- Wspólne gospodarstwo
- Obowiązki wobec ewentualnych potomków
Wszystkie powyższe kryteria pozwalają na określenie w sposób jawny i ważny roli partnera życiowego nie maja waloru systematyzacji i uporządkowania; bardziej ukazują normę socjologiczną. Ale nie decyduje to o jakości związku. Piękno związku i jego specyfika budują się na bazie wielu ulotnych elementów składowych. Są to: miłość wzajemna, współodpowiedzialność, intymność, zaufanie, wspieranie, wzajemność, cierpliwość, wyrozumiałość, tolerancja, ekspresja emocjonalna i otwartość, działanie na rzecz dobra obojga, komunikacyjne partnerstwo, równość (ale nie jednakowość), szacunek wobec indywidualności, negocjowanie w uzgodnieniu celów, konstruktywne rozwiązywanie problemów.
Ćwiczenie
Spróbuj uświadomić sobie, jakie warunki, Twoim zdaniem, powinna spełniać para osób, aby można było określić ich mianem pary idealnej. Jeżeli chcesz zapytaj także i innych, porównaj.
Problemy dotyczą np.
- podjęcia roli partnera
- formułowania wobec siebie i partnera niejasnych lub sprzecznych oczekiwań
- kłopotów z utrzymaniem związku
- trudności z pogodzeniem wymogów tej roli z wypełnianiem innych ról społecznych
Swoboda działania i odpowiedzialność zaczynają stawać się realną możliwością dopiero wówczas, gdy uświadomimy sobie i zrozumiemy nasze postawy życiowe, gry, nasze ograniczenia wynikające z historii dotychczasowego życia. Dopóki jesteśmy ograniczeni przez niejasną i nieuświadomioną przeszłość, nie będziemy w stanie w sposób dowolny i swobodny reagować na potrzeby i aspiracje innych osób, z którymi pozostajemy w związkach obecnie. Jeżeli mówimy, że jesteśmy wolni, oznacza to, że wiemy co robimy. Małżeństwo jest najbardziej skomplikowanym związkiem międzyludzkim. Może ono wyzwalać skrajne emocje. Często zaczyna się od wyznań o najwyższym szczęściu. Kończy się czasem na obojętnym, prawnym wykreśleniu z życia. Bywa też pełne psychicznego okrucieństwa albo nudy i obojętności.
Dodaj komentarz