Archiwum 22 stycznia 2015


sty 22 2015 Lekcja 13a
Komentarze: 0

 Oparcie może przybierać postać ciągłą wówczas,  gdy jest udzielane w trwałej relacji ze znaczącą osobą lub grupą, pomagające w rozwiązywaniu problemów życia. Pomagający zapewniają  pomoc w radzeniu sobie z poszczególnymi rodzajami długotrwałych obciążeń i niedostatków. Oparcie może być tez nieciągłe (krótkoterminowe ) – udzielone od czasu do czasu w razie gwałtownej potrzeby, lub ostrego kryzysu. Każda z takich relacji składa się z trzech elementów:

- znaczący inny – pomagają osobie w mobilizacji jej psychicznych zasobów i w opanowaniu problemów emocjonalnych

- uczestniczą  oni w pracy nad zadaniami osoby potrzebującej oparcia

- zapewniają jej dodatkowe zestawy materiałów, narzędzi, poznawczego przewodnictwa, które są niezbędne do poradzenia sobie z sytuacja trudną.

Systemy oparcia mogą działać na dwa sposoby 9 chronić nas przed ograniczoną lub źle działającą informacją zwrotna pochodzącą od społeczeństwa jako całość):

1.       Mogą zbierać i gromadzić wskazówki istniejące już w świecie, ofiarować człowiekowi przewodzenie, by mógł znaleźć dla siebie bezpieczne rozwiązanie. Mogą tez dokonywać interpretacji opartych na realistycznych podstawach takich wskazówek, które inaczej byłyby dla człowieka niezrozumiałe.

2.       Systemy te mogą działać na zasadzie schronienia, azylu, do którego człowiek może przychodzić wypadami w pełne stresów środowisko, aby odpocząć i zregenerować siły

Systemy oparcia mogą stanowić „wyspę „ stabilności i komfortu na burzliwym morzu codziennego życia. Człowiek posiadający kilka podtrzymujących go grup może poruszać się od jednej „wyspy” do drugiej, będąc prawie całkowicie chronionym przed światem stresów. System oparcia to cos więcej niż przypadkowe czy okazjonalne związki społeczne. System ten tworzy trwający w czasie wzór związków, które odgrywają znaczną rolę w podtrzymywaniu psychicznej i fizycznej spójności człowieka. Systemy oparcia mogą mieć charakter spontaniczny, czyli nie zorganizowany przez kogoś zainteresowanego utrzymaniem zdrowie, lecz wynikających z ludzkich potrzeb oraz naturalnych reakcjach ludzi na nie, lub też z wartości i tradycji. Drugim typem jest rodzaj planowanego, zorganizowanego układu. Najbardziej zainteresowani są ludzie, którzy doświadczyli  głębokiego cierpienia Najbardziej rozpowszechnione, naturalne  systemy wsparcia to związki małżeńskie i rodzicielskie. Im bardziej niestabilna sytuacja ogólna, tym bardziej określone i surowe staja się te zobowiązania do świadczenia sobie nawzajem pomocy. Zasadniczymi elementami dla skuteczności działania naturalnych systemów oparcia są : szacunek, wrażliwość na potrzeby wszystkich członków grupy oraz skuteczny sposób komunikowania się wewnątrz grupy.  Osoby samotne i ubogie często wykazują tendencje do skupienia się w trwałych grupach pozarodzinnych, którym przewodzi dominująca kobieta, pełniąca role przewodzącej i kontrolującej matki dla osób samotnych.  Większość grup przyjmuje postać wzorującej się na układzie rodzinnym. Najważniejszym powodem pozostania w takich grupach  jest poczucie, że każdego, kto do niej należy, inni traktują jako unikalną jednostkę, próbują zaspokoić jego potrzeby, popierają jego działania w sposób pełen miłości. W szczególnie trudnych sytuacjach system oparcia jest wspomagany przez „ nieformalnych pomaga czy. Przykładem takich sytuacji może być podjęcie decyzji o konieczności leczenia psychiatrycznego. Znaczący wpływ na decyzje o poszukiwaniu pomocy miały osoby, które były starsze, miały ustabilizowaną sytuacje mieszkaniową, pochodziły z wyższych sfer socjalno ekonomicznych, były towarzyskie i –często miały doświadczenie z chorymi psychicznie osobami w swoim systemie rodzinnym.