Archiwum styczeń 2015


sty 26 2015 Lekcja 13c
Komentarze: 0

 Ludzie w zorganizowanych grupach oparcia przestają czuć się samotni, mają poczucie, że jadą na tym samym wózku, dają sobie wzajemnie wsparcie, stwarzają możliwość działania, podejmowania decyzji jak i zapewniają sobie informacje.

Profesjonaliści mogą :

- informować lub pomagać w zorganizowaniu nowych systemów wsparcia wewnątrz instytucji społecznych

- organizować nowe systemy oparcia poza społeczeństwem

- służyć konsultacjami i edukacją organizatorom i innym kluczowym członkom istniejących i zorganizowanych systemów oparcia

- oferować konsultacje członkom niezorganizowanych sieci oparcia w społeczeństwie

Fedrus :” szukam człowieka prawdziwego.(Hominem Quatro)”

Plautus „Człowiek człowiekowi wilkiem (Homo homini lapus Est)”

Zasada starohinduska „Kochaj bliźniego swojego jak siebie samego. Bo tylko złudzenie każe Ci udowadniać, że Twój bliźni jest czymś innym niż Ty sam”

Tao Te King : „ Najlepszy jest ten, kto wodę przypomina, Woda wszystkie rzeczy omywa lecz nie próbuje nad nim górować, wypełnia najniższe miejsca, którymi wszyscy gardzą”

„Jestem dobry dla dorosłych, Dla niedobrych także jestem dobry, Bo ci mogą stać się dobrymi”.

Szyszko B. „Mimo całej swojej potęgi i nieograniczonej niemal władzy nad przyrodą – człowiek współczesny okazał się niemal całkiem bezbronny wobec własnego wnętrza, swych własnych egoistycznych pragnień, obaw i popędów.” Niszczymy, dewastujemy środowisko, męczymy i wykorzystujemy zwierzęta. Jan Szczepański zadaje pytanie : co w przeżyciach ludzi bardzo różnych epok i okresów świadczy o ich cechach specyficznie ludzkich – odpowiada -  chyba ta straszliwa monotonia, ich przeciętność, rozpaczliwe zabieganie o utrzymanie się przy życiu, ratowanie swoich złudzeń. Ludźmi stajemy się wtedy, gdy żyjemy z ludźmi. Gdybyśmy patrzyli na inne osoby tak jak na samych siebie, któż mógłby dopuścić się przemocy. W relacjach z innymi cierpimy z 4 powodów :

- nie otrzymujemy tego czego pragniemy

- dostajemy coś, czego nie chcemy

- nie umiemy utrzymać czegoś, co jest nam potrzebne

- nie umiemy pozbyć się czegoś niepotrzebnego

Obecności innych osób nie należy traktować w życiu jako narkotycznego, bezwarunkowego i obsesyjnie koniecznego układu, w którym uzależniamy się emocjonalnie od innych i tracimy naszą własną tożsamość. Możemy się z kimś dzielić, ale nie jesteśmy uzależnieni. Możesz dzielić się z kimś samym sobą, swoją miłością, szczęściem. Ale jest to dzielenie się a nie zależność. Kiedy zakorzenisz się we własnym Ja, kiedy wiesz kim jesteś, czym jest ten ktoś, kto jest w Tobie, wtedy nie czepiasz się nikogo. Dzięki pracy nad sobą możemy zdobywać wiele umiejętności, które mogą poprowadzić nasze relacje z innymi. Najważniejsze są umiejętności:

 - Proszenia

 - Gotowości do przyjmowania

 - szacunku do siebie

 -  afirmowania – wysławiania wszystkiego czym jesteś

„ To jak będziesz żyć z innymi, jak będziesz dawać i brać wyraża wartość jakości twojego życia”

sty 26 2015 Ćwiczenia 13b
Komentarze: 0

 Zastanów się i zapisz, czy w Twoim środowisku są aktywni pomagacze – general iści i specjaliści. Co sprawia, że są oni aktywni, że zgłaszają się do nich po pomoc Przedstaw po jednym przykładzie charakterystyki generalisty i specjalisty. Pomyśl czy Ty sam jesteś nieformalnym Pomigaczem?

Czy otrzymujesz pomoc?

sty 26 2015 Lekcja 13b
Komentarze: 0

 Caplan sugeruje, że takie osoby można pogrupować dzieląc na generalistów oraz specjalistów Generaliści to osoby szeroko znane w sąsiedztwie z posiadania wiedzy o stosunkach międzyludzkich i systemie opieki zdrowotnej. Łatwo nawiązują kontakty i angażują się w sprawy innych. Maja takie role społeczno-zawodowe, które pozwalają im na częste i powtarzające się kontakty z wieloma ludźmi. Często sami przeżyli trudności emocjonalne. Musieli wypracować sobie dobrą reputacje, która skłania innych do zwrócenia się o pomoc.

Specjaliści to osoby, które przeżyły tragedię, czy nieszczęście, wypracowali sobie własne metody poradzenia sobie z problemem, i są żywym przykładem radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Nieformalni to po prostu amatorzy, nieprofesjonaliści

Wg. Webstera: amator to osoba, która robi coś dla przyjemności a nieprofesjonalista – robi coś bardziej lub mniej niewprawnie.

Cechami charakterystycznymi dla pomocy podczas korzystania ze społecznego wsparcia są;

- ostre zaangażowanie się w sprawy innych ludzi

- nieużywanie standardowych technik

- spontaniczne wyrażanie własnej osobowości

Ta autentyczność oraz spontaniczność stanowi o sile bezpośredniego i osobistego wpływu na osobę zwracająca się o pomoc. Relacja z profesjonalista jest najczęściej hierarchiczna, a z amatorem równorzędna. Relacje są całkowicie dobrowolne po obu stronach. Są też systemy oparcia zorganizowane przez oficjalne grupy, które czasem zatrudniają profesjonalistów do pomocy ale sami wytaczają główne kierunki działania. Zorganizowane działania trzymają dwie formy : służby ochotniczej, grupy wzajemnej pomocy.  Służby ochotnicze to grupy ludzi, którzy oferują    swe usługi inny znajdującym się w potrzebie . Pomagają nadać sens życia – wolontariusze w hospicjum. Stowarzyszenie wzajemnej pomocy       - ochrona interesów określonych podgrup pożyczki, rady, opieka nad chorym Np. AA,MONAR, pomoc rodzicom dziecka autystycznego. Takie grupy z jednej strony a) nadają nowe znaczenie życia

- z drugiej a) są nastawione na stworzenie nowej społeczności, b)pomagają opanować urazę, ranę c) dają emocjonalne oparcie d) pozwalają na wyrażanie żalu i bólu e)pozwalają osiągnąć akceptacje f) prowadzą do przystosowania się

sty 24 2015 Ćwiczenie 13
Komentarze: 0

 Ćwiczenie 1

Wyjmij stary album, przeglądaj wszystkie zdjęcia po  wolno i pomyśl i zadaj sobie pytanie, czy ta osoba udzieliła Ci kiedykolwiek wsparcia?, jakiego rodzaju?, w jakich okolicznościach i czasie?. Co się stało z waszą relacją?, czy ten układ był wzajemny, czy sam udzielałeś wsparcia tym osobom, jak często?, w jakich okolicznościach? Które relacje trwają do dziś?, które nie istnieją i dlaczego?

Stwórz galerię portretów osób ; wspierających Ciebie i wspieranych przez Ciebie. Czy te zbiory zdjęć są rozłączne?, czy też pokrywają się? Jak obszerna jest ta ich wspólna część. Co nowego o sobie samym mówi Ci to wszystko?. Przemyśl

sty 24 2015 Ćwiczenie 13a
Komentarze: 0

 Ćwiczenie 2

Narysuj dwa koła.  Na jednym zamaluj taka powierzchnię, która Twoim zdaniem odpowiada wsparciu, jakie realnie otrzymujesz. Rób to bez głębszego zastanowienia. W ten sposób zobrazujesz stopień realizacji oczekiwanego przez Ciebie zapotrzebowania na wsparcie. Powierzchnia drugiego koła obrazuje rozmiar wsparcia, jakiego od Ciebie oczekują inni. Zamaluj jego część, która przedstawia wielkość wsparcia rzeczywiście udzielanego przez Ciebie innym. Dzięki temu przedstawisz stopień realizacji oczekiwań Twojej grupy wobec Ciebie.  Pomyśl co to mówi o Tobie?