Archiwum lipiec 2014


lip 23 2014 zadanie 3
Komentarze: 0

 3 Co to jest kontrakt?

Kontrakt to precyzyjna i jasna umowa, która jest przyjęta i zaakceptowana przez obie strony tej relacji : psycholog <-> osoba zwracająca się o pomoc. Kontrakt musi zawierać doprecyzowany cel, do którego dążymy , zakres zużycia wysiłku – energii przez obie strony. Celem kontraktu nie może być pożądana przez klienta zmiana, która ma zajść w osobowościach, zachowaniach lub postawach osób trzecich.

lip 23 2014 Ćwiczenie 3
Komentarze: 1

 Ćwicz. Surowy redaktor

Wybierz dowolny artykuł prasowy, który jest formą popularyzacji wiedzy fachowej. Dokonaj oceny w skali 1 do 10

- komunikatywność  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

- język

- nowatorstwo

- bogactwo treści

- styl wypowiedzi

- przykłady

- oprawa graficzna

- bogactwo źródeł

- przydatność

- perswazyjność

Przydatność oznacza tu twoją ocenę użyteczności podejmowania takiego właśnie tematu na łamach prasy, oraz możliwość wykorzystania w jakikolwiek sposób przekazywanych treści. Na ile da się to zastosować .Profesjonalność – zdolność autora tekstu do przenikania ludzi zarówno co do sensu podejmowania takich tematów, jak i co do stanowiska samego autora wobec meritum sprawy.  Postaraj się zaproponować poprawki w tekście. Popracuj choćby nad formą albo napisz chodźmy króciutki tekst z obszaru wiedzy swoich zainteresowań Oceń jak wypadłeś w roli surowego redaktora, a jak jako współautor tekstu.

lip 23 2014 Lekcja2 - poziomy
Komentarze: 0

 Popularyzacja wiedzy

 Na proces popularyzacji wiedzy psychologicznej składa się przygotowanie oraz przekazywanie i odbiór wszystkich książek, artykułów, komentarzy,  wywiady, rozmowy, spotkania prasowe, radiowe, telewizyjne, odczyty, pogadanki, referaty, otwarte spotkania tematyczne, wykłady, seminaria. Istotne jest uzyskanie równowagi formalnej, należy zadbać o stosowny język, wystarczające zdefiniowanie pojęć. Trzeba mieć pieczę nad obszernością form. Trzeba umieć mówić prosto, jasno, posługując się językiem potocznym. Unikać zwrotów skomplikowanych i fachowej terminologii, ale nie „spłaszczyć” przy tym tematu. Nie należy pouczać i zmuszać do czegokolwiek. Dobry popularyzator to pełen optymizmu i zapału człowiek o dużej wiedzy. Profesjonalny psycholog może poprzez przekaz informacji poszerzyć horyzonty, pogłębić refleksje ogólną, przekazać aktualna wiedzę, wzbogacona o najnowsze doniesienia z badań.

lip 21 2014 Zadania 2
Komentarze: 0

 Zadanie 2 W czym może pomóc wiedza psychologiczna?

1)      Poprawić swój komfort psychologiczny Gdy poznamy prawidłowości kierujące naszymi emocjami, procesami uświadamiania ich sobie, komunikowania innym oraz strategie uzyskania samokontroli, a także mechanizmy odreagowania, będzie nam o wiele łatwiej świadomie pokierować sobą i tak konstruować sytuację, aby uzyskać optymalny stan uczuciowy.

2)      Głębiej rozumieć siebie i innych. Poznając mechanizmy motywacyjne, teorię rozwoju osobowości – trafniej odpowiadać na pytanie „Dlaczego?” Te odpowiedzi mogą być wynikiem analizy zachowań ludzkich na poziomie bardzo ogólnym i na bazie wybranych teorii

3)      Poprawić swój stosunek do własnej osoby Rozumiejąc konieczność „samoakceptacji” można przyjąć i docenić własne przejawy istnienia w świecie. Będzie łatwiej zaakceptować siebie takim, jakim się jest, zachwycając przy tym zdrowy rozsądek, trafność, realizm i niezależność samooceny.

4)      Poprawić własne relacje z innymi ludźmi. Ułatwia podjęcie mądrych decyzji aby przerwać pewne układy z ludźmi, a inne troskliwie pielęgnować

Wiedza psychologiczna pozwala na:

- poznanie

-poprawienie tego, co złe i niekorzystne dla jednostki

-łagodzenie braków

- rozwijanie i kreowanie tego, co korzystne z punktu widzenia osoby

- niedopuszczenie do wystąpienia zaburzeń a przez to zdobycie szansy na osiągnięcie większego wpływu na nasze życie

Te działania to : diagnoza, terapia, korekcja i stymulacja rozwoju oraz psychoprofilaktyka

lip 21 2014 Ćwiczenia 2
Komentarze: 0

 Ćwicz 1 Rekonstrukcja oczekiwań

Każdą  osobę, która Cie odwiedzi spytaj na wstępie, co mógłbyś dla niej zrobić?. Zapytaj też z czym przychodzi ? czego się spodziewa? Ile czasu musisz jej poświęcić? Spróbuj zapamiętać odpowiedzi, zapisz i sprawdź na ile są one zgodne z naturalnym rozwojem zdarzeń.  Odwrotnie : zanim wejdziesz do czyjegoś  domu zadaj sobie pytanie po co ?, w jakim celu tu przychodzisz?, co chcesz uzyskać? I z czym chcesz wyjść?

Ćwicz 2 Mój idealny terapeuta

Ćwiczenie to polega na wypisaniu 7 metafor, trafnie określają osobę, do której bardzo chętnie zwróciłbyś się o pomoc. Metafora przyjmuje tu postać co najmniej kilku słów np. wzburzone morze , pogoda po letniej burzy

Po wypisaniu spróbuj je przeanalizować. Przy każdej metaforze podaj co najmniej jeden argument jego trafności. Jaką cechę własności chciałbyś w ten sposób wyodrębnić np. „ Mój idealny psycholog jest jak chłodna czysta woda” Dlaczego?  Ponieważ i woda i on zaspakajają moje pragnienia oraz mogą ostudzić złe emocje