Archiwum maj 2015, strona 2


maj 01 2015 Lekcja 30a
Komentarze: 0

 Co to znaczy „zmieniać się”? Gdy myślimy o cechach fizycznych, pojęcie zmiany jest jasne. Zmienia się waga, wzrost, stan uzębienia, owłosienie, postawa, jakość skóry, tempo i precyzja ruchów, tembr głosu itp. Otoczenie może Ci pomagać lub przeszkadzać kochać własne ciało jako integralną część siebie, ale to w końcu Ty sam jesteś odpowiedzialny za swoje wobec niego postawy – za wdzięczność, zaufanie, radosne wspieranie i troskę, dawanie siły, dumę, przyjemny kontakt, czy też wstyd, wrogość lub nawet nienawiść. Twoje ciało się zmienia pod wpływem uczuć, które do samego siebie żywisz Kształt i wygląd naszego ciała są objawami procesu rozwoju, stagnacji albo regresu i choroby. Istotą życia człowieka jest szeroko rozumiana aktywność.. Przejawia się ona wszędzie tam, gdzie cokolwiek dzieje się w człowieku, z człowiekiem oraz między człowiekiem a jego otoczeniem. Nasze życie to ciągły proces zewnętrznego zachowania, myślenia, przypominania i wyobrażenia, doznawania wrażeń pochodzących z zewnątrz i z wewnątrz organizmu, odczuwania emocji. Te procesy przebiegają według utrwalonych wzorów; są połączone w całościową organizację – w system nazwany osobowością. Osobowość jest złożona i zróżnicowana wewnętrznie. Zajmuje się tym, co trwałe i powtarzające się. Istotne jest, co i jak robimy, oraz na co jesteśmy ukierunkowani w swojej aktywności, a także jaki jest obraz świata człowieka z jego najistotniejszym elementem, czyli obrazem własnej osoby. Ważne są również sposoby reagowania emocjonalnego i wartościowania obiektów rzeczywistości. Ludzka aktywność oraz środowisko – nie są przeciwieństwami i niezależnymi od siebie siłami. Zmiana może i powinna zachodzić także w wyniku działania osobistego i poprzez poddanie się z własnej woli i wyboru wpływowi otoczenia. Człowiek żyje w świecie, uczestniczy w życiu świata. Jesteśmy jego aktywnymi elementami: zarazem podmiotami i przedmiotami działań. Świat przenika w nasze wnętrze poprzez kształtowanie osobowości. Świat jest złożonym i wciąż zmieniającym się procesem kolejnych sytuacji, wydarzeń, kontaktów z ludźmi, przedmiotami, instytucjami …. Uczestniczymy w tym życiu – świecie. Ważną czynnością naszej osobowości są stale, dobrze utrwalone schematy, według których odpowiadamy na kolejne fragmenty życia, na konkretne elementy naszego świata. Zmieniać się, to znaczy zmieniać utrwalone sposoby zachowania się i rodzaje udzielanych światu odpowiedzi.  Zmieniać się, to znaczy dokonywać inaczej wyborów w sprawach swoich odpowiedzi na pytania dotyczące świata i czasu. Drogi poszukiwania i tworzenia zmian w sobie, w sposobie życia, są dostępne każdemu, kto dysponuje minimalna wolnością osobistą. Czynienie tych zmian jest warte zachodu i nie jest bardzo ważne, jak daleko chcemy w tym rozwoju dojść i jak daleko w końcu naprawdę dojdziemy.

Ćwiczenie

Spróbuj odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jest to niebezpieczne. Dlaczego pytać się o ideał człowieka powinniśmy tylko samych siebie? Czy, i kto ma prawo oceniać, która ze stworzonych wizji jest lepsza? Spróbuj stworzyć własną wizję ideału ludzkiego. Czy stworzony ideał jest celem do którego dążysz?

Sformułowanie wizji naszego ideału stwarza pokusę przedstawienia jej innym. Większość z nas ma gotowe, niezliczone sposoby obrony przed naciskami takich powinności i przed olśniewającym blaskiem takich wizji. Ponadto powinniśmy uświadomić sobie, ze przez całe wieki przemian cywilizacji i kultury powstało tak wiele i tak dobrze uzasadnionych, idealnych wizji kształtu człowieka, że wybór którejkolwiek z nich musi być arbitralny. Każdy takiego wyboru dokonuje sam, ale ważne jest, aby w ogóle go dokonał.