Komentarze: 0
Kontakt
Kontakt intelektualny, który polega na wzajemnym prawidłowym rozumieniu wypowiedzi i na istnieniu między osobami choćby ograniczonej wspólnoty poglądów. Wyraża się ona przede wszystkim w całkowitym rozumieniu osób dzięki temu, że podczas rozmowy używają one tych samych słów w tych samych znaczeniach. Nie powinieneś dopuszczać do powstania nieporozumień wynikających z wieloznaczności słów. Nie możemy jednak zapominać o znaczeniu komunikacji niewerbalnej to adekwatne wzajemne rozumienie mimiki, pantomimiki, głosu, akcentu… Towarzyszące naszemu pomaganiu porozumienie polega wiec także na trafnym obustronnym spostrzeganiu intencji. Kontakt ma też znaczenie ogólniejsze. Obejmuje bowiem nie tylko wierne, wzajemne rozumienie się, ale także wzajemne emocjonalne ustosunkowanie się osób, które spotykają się w sytuacji udzielania pomocy. Warunkiem zaistnienia kontaktu jest uznanie celów spotkania za wspólne, a może to nastąpić po konfrontacji wzajemnych oczekiwań. Niezależnie od twojej woli i intencji, nawet od Twoich przewidywań – niektóre momenty rozmowy mogą być przykre, i to dla obu stron.
Zaufanie zależy od cech osobistych, postaw, a także od różnego rodzaju wpływów zewnętrznych. Warunkiem zaistnienia kontaktu jest uznanie celów spotkania za wspólne , a może to nastąpić po konfrontacji wzajemnych oczekiwań. Staraj się budzić zaufanie w człowieku, jeżeli tylko wiesz, że będziesz w stanie go nie zawieść. I nigdy nie okazuj mu lekceważenia. Jeśli są w tobie takie uczucia- nie pomagaj. To tobie potrzebna jest pomoc.
W aktywnym słuchaniu najważniejsze jest nauczanie się przekształcania treści podawanych przez rozmówce oraz jednoczesnego odzwierciedlania uczuć. Nabycie umiejętności, bez osadzenia ich w postawie postrzegania człowieka jako wartości samej w sobie, zazwyczaj grozi znacznym ryzykiem manipulacji.
Lepiej jest doradzić to, czego samemu się próbowało. A jeszcze lepiej – nie doradzać, ale prezentować sobą, praktykować i świadczyć ,,żywym przykładem’’. Porada może być pomocna, jeżeli udziela jej osoba zaufana posiadająca fachową wiedzę, opartą na solidnej znajomości pewnej dziedziny. Dobrze jest także, gdy rada wynika z szerszego doświadczenia osobistego. Ostateczna ocena propozycji powinna być dokonana przez wspomaganego.