Ćwiczenie 1
Wyobraź sobie typowy poranek, moment budzenia się
Dźwięki: - budzik głos osoby ruch uliczny
- odgłos krzątania głos zwierząt inne dźwięki
Doznania wzrokowe
- światło naturalne postać elementy ruchu
- światło sztuczne przedmioty inne
Doznania dotykowe : mogą być różne
Doznania kinetyczne : pozycja ciała względem znanych punktów odniesienia
Wrażenia węchowe : zapach , Smakowe ; śniadanie
Rejestrują zmysły i czy SA odbierane jako:
Znane----------------nieznane ----------------oznacz
Słabe-----------------zmienne słabe-----x----------------------------silne
Słabe----------------silne
Stopniowe---------gwałtowne
Które są rejestrowane świadomie, które są przyjemne. Jakie cechy bodźca gwarantują powstanie nieprzyjemnych doznań? Określ np. bodziec wzrokowy – światło dnia, naturalne, przytłumione firanami.
1. Twój projekt budzenia stresującego ………………………….( typ bodźca i jakość)
2. ‘ – ‘ – ‘ - ‘ - ‘budzenia niestresującego ……………………………….
Budzenie namiętnym pocałunkiem może wywołać większy stres niż budzikiem
Ćwiczenie 2
Wyobraź sobie, ze natura dała Ci kieszonkowe na wieczór. Są one z biologicznych zasobów energetycznych odziedziczonych po przodkach. Dokonaj zapisu „wydawania” tych środków na równoważenie rozmaitych zakłóceń. Niech jednostka rozliczenia będzie 1 „stresie” = energii potencjalnej do przywrócenia wewnętrznej równowagi, gdy z rozmyślenia wyrywa Cię dzwonek niezapowiedzianego telefonu. Dysponujesz kwotą 10 „stresików”. Zapis powinien dotyczyć nie okresu nie krótszego niż 3 godziny. Zapisuj bodźce i swoje reakcje oraz koszt powrotu do stanu równowagi i przystosowania się. Bierz pod uwagę bodźce składające się na Twoje stałe, znane otoczenie, ale i te, które są nowe i zakłócające. Obserwuj czy „płacisz” duże kwoty, czy też ponownie uzyskujesz równowagę. Czy SA to wydatki, które musisz uiszczać bez względu na swoją własną aktywność – po prostu przytrafiają Ci się, czy też może sam aktywnie poszukujesz. Czy wydając byłeś bardziej ryzykantem, czy asekurantem. Wdałeś całość?, czy zostało? Czy ujawniłeś tu jakas stałą cechę, lub zachowanie?
Ćwiczenie3
Połóż się wygodnie i próbuj porozmawiać ze swoimi częściami ciała, czy np. tez jest im wygodnie. Gdy uzyskasz pozwolenie ciała na bezruch, zamknij oczy. Pomyśl teraz o pogłębieniu oddechy, wyciszeniu. Wyobraź sobie kryształową wannę, jest czysta i pełna wody zabarwionej na Twój ulubiony kolor. Ma przyjemny zapach i odpowiednia temperaturę. Zanurzasz się i czujesz się bezpiecznie i dobrze. Po paru minutach przywołaj wrażenie nieco chłodniejszej temperatury. Oddychaj głębiej a poczujesz się bardziej rześki, pełen energii. Potem przeciągnij się i otwórz oczy.