Archiwum 12 sierpnia 2014


sie 12 2014 zadanie9
Komentarze: 0

 Zadanie 9 Podaj dowolne ujęcie stresu

Stres jest nieswoistą reakcją organizmu na wszystkie stawiane mu zadania. Danie. Powoduje bodziec, na którego działanie jesteśmy narażeni, stawia naszemu organizmowi niepowtarzalne, swoiste żądanie przystosować. Powoduje jakiś rodzaj zakłóceń i zwiększa żądania przystosowania się. Żądanie jest nieswoiste, kiedy wymaga przystosowania się do zakłócenia bez względu na jego charakter. Istotą stresu wg. Solye jest to nieswoiste żądanie aktywności jako takiej.

sie 12 2014 Ćwiczenia6
Komentarze: 0

 Ćwiczenie

Spróbuj dokonać spisu krytycznych wydarzeń o największym wpływie na nasze życie, uporządkuj je zaczynając od tego, które wymusza największa zmianę, której najbardziej chciałbyś uniknać : 12 zadań. Uporządkuj i opracuj, zapytaj siebie dlaczego taj jest?

Ćwiczenie

Zaprojektuj scenariusz życia dla osoby, w Twojej konstrukcji psychologicznej, obfitujący w krytyczne wydarzeni życiowe. Z dużą liczbą prawdopodobnych „lęków” niech o ich realności decyduje Twoje przekonanie, że tyle mogłoby się przytrafić

sie 12 2014 Lekcja 6
Komentarze: 0

 Trud istnienia

:Dla zadań krytycznych przystosować się nie da, natomiast można i trzeba przystosować się do ich przykrych konsekwencji. Wydarzenia krytyczne definiowane są jako takie stresy, które w istotnej sposób wpływają na kierunek i dalszy przebieg naszego życia ( skala wielkości stresu w jednostkach zmian życiowych LCF0. Na odczuwanie fizycznego bólu olbrzymi wpływ ma komponent emocjonalny. Małe dziecko odczuwa silniejszy ból gdy jest bite przez zagniewanego ojca ( dołącza się tu stres poczucia winy), nie gdy samo uderzy się mocno. Ból fizyczny odczuwamy przy dużej zmianie natężenia energii fizycznej, która jest zdolna uszkodzić żywe tkanki naszego ciała. Za odczuwanie bólu odpowiedzialne są niezróżnicowane wolne zakończenia nerwów rozsianych po całym ciele – system przewodzący impulsy bólowe. Aktywność ośrodkowego układu nerwowego stanowiąca pokazująca uwagi, pamięci o uprzednich odczuwaniach bólu. Sposób odczuwania bólu zależy od tego, jak się czujemy i jaka emocja nam towarzyszy, od tego na co zwracamy aktualnie uwagę, oraz od zapamiętywanych doznań i doświadczeń z podobnych sytuacji. „ Nie oceniajmy więc pochopnie osób na podstawie tego. Z jakich powodów cierpią i nie szacujmy wielkości stresu w oparciu o znaczenie i wielkość stresorów” człowiek przeżywający zdarzenie, które wyklucza lub hamuje możliwość osiągnięcia określonego celu, przechodzi proces uwolnienia się. W tym procesie nasze funkcjonowanie na płaszczyźnie poznawczej, emocjonalnej i w działaniu przebiega zgodnie z określonym i przewidywalnym porządkiem.. Na początku pojawia się wzrost  ożywienia starania, by osiągnąć cel stają się silniejsze lub gwałtowniejsze.  Wzrasta koncentracja uwagi. Jeśli nie osiągamy oczekiwanego rezultatu, narasta złość. Wchodzimy w fazę niezadowolenia lub buntu. Ta depresja stanowi naturalny element problemu uwolnienia się od podniet. . Gdy przywiązanie do podniety słabnie zmniejsza się popęd do osiągnięcia jej.