Archiwum 14 listopada 2014


lis 14 2014 Ćwiczenie 11c
Komentarze: 0

Zwróć uwagę, popytaj w jaki sposób ludziom w Twoim otoczeniu udaje się zredukować napięcie w aktywnych formach działania, przy zachowaniu pełnej kontroli, w zachowaniach podejmowanych z wyboru. Stwórz ciekawą "kolekcję" mechanizmów rozładowyjących.

lis 14 2014 Lekcja 11c
Komentarze: 0

 Przy ujęciu mechanizmów obronnych p. G- Klarkowskiej należy jeszcze dołączyć :

Regresja – polega na prymitywizacji form i sposobów zachowań, aż do form, które przypominają sposoby charakterystyczne dla okresów rozwojowo wcześniejszych (typy zaburzeń )

Kompensacja – sposoby usuwania przykrego poczucia niższości, które wynika z określonych defektów fizycznych czy psychicznych. Nie zawsze jest mechanizmem obronnym – może polegać na trudnej i w pełni świadomej, uczciwej pracy nad sobą ( brak prawej dłoni – kompensacja przez usprawnienie lewej) Staje się on mechanizmem obronnym wówczas, gdy osoba udaje, pozoruje cechy, zalety, zachowanie, których nie posiada, ale równocześnie w ogóle  blagi, chełpienie się czymś, co nie istnieje. Formą kompensacji jest też przymusowe zwracanie na siebie uwagi strojem, szokującym zachowaniem. Wszystko to służy złudzeniu i nietrwałemu budowaniu własnej wartości.

Przemieszczanie – przedmiotu potrzeby to wyładowanie napięcia związanego z niezaspokojeniem jaj na jakimś innym przedmiocie, który jednak nie jest w stanie w pełni potrzeby tej zaspokoić ( zamiast nakrzyczeć na kogoś – znęcamy się nad jego fotografia) Jeżeli zastępczy przedmiot w ocenie społecznej posiada większą wartość, zachodzi mechanizm tzw. sublimacji To mechanizm kanalizowania energii poprzez wyładowanie jej w czynnościach społecznie aprobowanych : twórczość artystyczna – zamiast szczęśliwego życia seksualnego.

Rola mechanizmów obronnych w patologizacji naszego życia może być różna w zależności  od sfery życia, płaszczyzny, konkretnego tematu, zdarzenia wobec którego mechanizm się pojawia. Projekcja morderczych instynktów albo jedynie okresowego niezadowolenia, kompensacja zupełnego braku  instynktu macierzyńskiego albo niedoskonałość w urodzie – to zasadnicza różnica. Mechanizmy rozładowujące stanowią odrębną kategorię zjawisk, których cechami jest uzasadnienie optymalnego pobudzenia.. Część pobudzenia prowadzi do tzw. czynności ekspresyjnych. Skutkiem ich działania jest powrót do zadanego przez jednostkę poziomu aktywacji.

Zgodnie z teorią uczenia się taka redukcja napięcia działa jak nagroda – wzmacnia pozytywnie.  Określone zachowanie utrwala się. Powstaje system czynności rozładowujących charakterystyczny dla danej osoby, który pozwala na utrzymanie równowagi psychicznej.

Odreagowanie – polega na rozładowaniu napięcia nerwowego przez emocjonalne zachowanie się w sytuacji, w której nie może to pociągnąć za sobą konsekwencji ujemnych dla danej osoby

Silna ekspansja emocjonalna : żywa mimika, wygadanie się, zwierzenie

Czynności agresywne : agresja słowna i fizyczna, przekroczenie norm społecznych, psychologiczna zależność od alkoholu, narkotyków, leków.

Słabością koncepcji mechanizmów rozładowujących jest niewyjaśniona zasada ich działania. Nie wiemy, czy wyładowanie jest na drodze centralnego układu nerwowego, czy tez oddziałuje poprzez zmęczenie jednostek funkcjonalnych

„podobno dobrze jest żyć, ale żyć dobrze jest lepiej”

lis 14 2014 Lekcja 11b
Komentarze: 0

 Reakcja upozorowana (formułowanie reakcji przeciwnych) – uświadomienie sobie i otoczeniu, że nie odczuwa się określonych emocji, że nie posiada się danych cech i właściwości. Osoba zachowuje się w sposób całkowicie sprzeczny z jej normalnymi reakcjami. Zachowanie cechuje nienaturalna przesada w okazywaniu emocji. Są one przedstawione jaskrawo, Celowo, nie spontanicznie. Okazywanie uprzejmości osobie nielubianej, niedbałości i  nonszalancja w sytuacji budzącej strach, nadmierna i przesadna gorliwość w wyrażaniu opinii i idei, z którymi ktoś się nie identyfikuje.

Ekspiacja – jest to forma obrony przed własną niechęcią, a nawet wrogością w stosunku do innych. Początkowo odczuwamy negatywne emocje wobec kogoś i nie potrafimy ich przyjąć naturalnie. Osoba potępia samą siebie za to, co czuje i myśli. Nie chce i nie potrafi zmienić swoich odczuć, a jednocześnie stara się „wynagrodzić” to obiektowi swojej niechęci. Te krzywdy, których nikt nie popełnił funkcjonują jedynie w wyobraźni osoby. Chce ona wynagrodzić je przez bycie uważną, pomocną ale też przez nadmierne obwinianie się. Może stać się to pierwotną przyczyną patologicznego urojenia grzeszności i winy. Np. nauczycielka nie lubi ucznia, nie wie z jakiej przyczyny, ale, ze jest to niezgodne z jej zasadami, nadmiernie go chwali.

Fantazjowanie -  Poprzez ten mechanizm osoby zaspokajają swoje potrzeby marząc, iż posiada to, czego w rzeczywistości nie może zdobyć. Okazuje się, że marzymy wszyscy – bez względu na wiek, płeć i stan majątku. Zmienia się treść naszych marzeń na jawie : dzieci marzą o towarzyszu zabaw,  dorośli o karierze, przeżyciach erotycznych, o zemście. Badania wykazują, że intensywność i długotrwałość stresu czyni marzenia coraz bardziej oderwanymi od realiów życia.

Grzegołowska- Krakowska, do mechanizmów obronnych  zalicza też identyfikacje, introjekcje i internalizacje, mimo, że są to mechanizmy rozwojowe to ich główna rola polega też na redukcji rozbieżności informacyjnej.

Identyfikacja – Proces ten oparty jest na silnej więzi emocjonalnej z konkretną osobą lub grupa społeczną. Polega on na utożsamieniu się z wybranymi przeżyciami realnych lub fikcyjnych osób oraz na emocjonalnym reagowaniu na wszystkie sytuacje dotyczące obiektu, z którym podmiot się identyfikuje. Proces ten jest całkowicie typowy, wręcz prawidłowy. Stymuluje on rozwój osobowości, szczególnie w dzieciństwie i okresie dorastania. Staje się patologiczne jedynie w wypadku utraty poczucia granicy pomiędzy realnością a imaginacja, gdy zaczynamy być Napoleonem, zamiast marzyc o tym

Introjekcja – Jest bezkrytycznym przejmowaniem cudzych ocen i interpretacji oraz traktowaniem ich jako własne. Jest więc procesem przeciwnym, lecz za razem podobnym do projekcji. Pojawia się w procesie rozwoju osobniczego. Jej skutki zależą najbardziej od tego, czyje poglądy osoba „wchłania” i jak długo bezkrytycznie i nieświadomie traktuje je jako własne. Poniekąd wszyscy jesteśmy stworzeni z mozaiki cudzych poglądów, różni nas jedynie ich proces przetwarzania i wymieszania, do poziomu, na którym tworzymy własną koncepcję.

Internalizacja – dotyczy norm i ról społecznych, jest to podstawa wychowania i całej socjologii, resocjalizacji oraz socjoterapii. Polega na przejmowaniu przez jednostkę norm, reguł i zasad postępowania. Początkowo niezależne normy i wartości stają się częścią osobowości. Osoba uznaje je za własne. Zinternalizowane wartości przejawiają się w postawach, dążeniach i pragnieniach.

Introjekcja – połykanie obrazu w całości, Internalizacja – mielenie, rzucie , spożycie bez części niejadalnej